Najstarsze starodruki ze zbiorów Biblioteki AWSD w Białymstoku dostępne w PBC 2016-12-21

Od sierpnia do grudnia 2016 r. Biblioteka Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku we współpracy z Biblioteką Uniwersytecką im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku, zrealizowała projekt pn. „Digitalizacja najstarszych starodruków ze zbiorów Biblioteki AWSD w Białymstoku”, dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Cyfrowa 2016” w wysokości 22 000,00 zł.

Biblioteka AWSD w Białymstoku posiada kolekcję starodruków liczącą 1436 woluminów, a więc jedną z największych w regionie. Znajdują się wśród nich egzemplarze pochodzące z prywatnych kolekcji duchownych, białostockiego Seminarium Duchownego prowadzonego przez księży misjonarzy, dokumenty pochodzące z klasztoru Sióstr Miłosierdzia w Białymstoku, a także unikatowe dokumenty wchodzące niegdyś w skład pałacowej biblioteki Jana Klemensa Branickiego i jego małżonki Izabeli z Poniatowskich. W zbiorach biblioteki seminaryjnej można znaleźć druki pochodzące z największych drukarni nowożytnej Europy i Polski. Są to w większości dzieła o charakterze, tematyce lub przeznaczeniu religijnym: teksty Ojców Kościoła i świętych teologów lub papieży, wydania Biblii, traktaty religijne, graduały i inne, głównie w języku łacińskim, ale z drobnymi wyjątkami także w języku polskim (św. Bonawentura, Wujek) czy niemieckim. Są to dzieła unikatowe, jednoegzemplarzowe, nie posiadające swoich odpowiedników w innych regionalnych kolekcjach i zbiorach. Posiadają liczne znaki proweniencyjne, odręczne zapiski i notatki, które mogą stanowić przedmiot odrębnych badań naukowych. Nie ma więc najmniejszych wątpliwości, że zasób ten trzeba chronić, a jednocześnie upowszechnić jego wartości poznawcze.

Dlatego też projekt zakładał rozpoczęcie długofalowego procesu konserwacji i digitalizacji cennych druków z zasobu Biblioteki AWSD zarówno w celu ich ochrony, jak i udostępnienia poprzez Podlaską Bibliotekę Cyfrową. Są to dwa podstawowe cele, które przyświecały realizacji zadania. Obejmowało ono w pierwszej kolejności przygotowanie ośmiu najstarszych starodruków do digitalizacji poprzez konserwację zabezpieczającą, polegającą m.in. na dezynfekcji obiektów, czyszczeniu mechanicznym i ręcznym poszczególnych kart, naprawie ubytków w okładzinach i pojedynczych kartach, poprawie zdeformowanych bloków ksiąg oraz w niektórych przypadkach całkowitej wymianie okładzin. Tak przygotowane starodruki przekazano do digitalizacji, realizowanej przez Digital-Center sp. z o. o. w Poznaniu. Przy czym do partii ośmiu starodruków dodano kolejne trzy woluminy z XVI stulecia, które zostały uprzednio poddane całkowitej konserwacji, ale nie były do tej pory zdigitalizowane.

UWAGA. Ze względu na potrzebę zachowania dobrej jakości skanowanych obiektów, udostępnione pliki mają duże rozmiary. Zaleca się pobieranie ich na dysk lokalny.

Psalterium Davidis carmine reditum per Eobanum Hessum
http://pbc.biaman.pl/publication/49059

D[omini] Athanasii episcopi Alexandrini facundissimi illius ecclesiae propugnatoris omnia opera
http://pbc.biaman.pl/publication/49060

Sacra Biblia, ad vetustissima exemplaria castigata
http://pbc.biaman.pl/publication/49061

Authoritatum sacra scripturae et sanctorum patrum, quae in cathechismo D[omini] Petri Canisij Theologi Societatis Iesu citantur
http://pbc.biaman.pl/publication/49063

Libellus Sodalitatis, hoc est Chistianarum institutionum libri quinque
http://pbc.biaman.pl/publication/49064

M. Tullii Ciceronis Sententiae insigniores
http://pbc.biaman.pl/publication/49065

Parodiae morales H[enrici] Stephani
http://pbc.biaman.pl/publication/49067

Postylle Katholiczney o Swietych, część wtora letnia
http://pbc.biaman.pl/publication/49068

Flores Ludovici Granatensis
http://pbc.biaman.pl/publication/49069

Confessio catholicae fidei Christiana
http://pbc.biaman.pl/publication/49070

Hauspostilla uber die Sontags und der fürnemesten Festen Evangelien
http://pbc.biaman.pl/publication/49066

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Inne aktualności

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji