Opis projektu


Podlaska Biblioteka Cyfrowa jest projektem realizowanym przez Konsorcjum Bibliotek Naukowych Miasta Białegostoku.
Od 2007 koordynatorem projektu jest Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku.

Zadaniem Podlaskiej Biblioteki Cyfrowej jest:
  • umożliwienie łatwego i szybkiego dostępu do zasobów piśmiennictwa szerokiemu gronu użytkowników,
  • ochrona i zabezpieczenie najcenniejszych zabytków piśmiennictwa polskiego,
  • tworzenie polskich zasobów edukacyjnych i kulturalnych Internetu,
  • wspieranie rozwoju potencjału badawczego szkół wyższych,
  • współdziałanie w tworzeniu i pracach Europejskiej Przestrzeni Badawczej.


Zasób PBC składa się z następujących kolekcji:
  1. Dziedzictwo kulturowe – kolekcja zawiera cyfrowe kopie najcenniejszych i najczęściej wykorzystywanych zabytków piśmiennictwa polskiego.
  2. Kartografia – możemy tu znaleźć mapy i atlasy Polski oraz Kresów Wschodnich głównie z okresu 20-lecia międzywojennego oraz I wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem ziem północno-wschodniej Polski. Większość stanowią mapy topograficzne wydane przez Wojskowy Instytut Geograficzny oraz mapy niemieckie pochodzące z czasu II wojny światowej. W zbiorze znajdują się również plany Białegostoku, Wilna, atlas Królestwa Polskiego z XIX-wieku oraz województwa podlaskiego z wieku XVIII.
  3. Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej - znajdują się tu dokumenty dotyczące ziem wschodnich Rzeczypospolitej, które po II wojnie światowej znalazły się poza granicami kraju. Kolekcja składa się z książek i czasopism.
  4. Regionalia wraz z Dokumentami Życia Społecznego - zawiera kopie dokumentów dotyczących Podlasia, ziemi Łomżyńskiej i Suwalszczyzny znajdujących się w zbiorach Instytucji tworzących Podlaską Bibliotekę Cyfrową.
  5. Naukowo-Dydaktyczna – w skład kolekcji wchodzą podręczniki dla studentów, monografie, skrypty i artykuły naukowe pracowników białostockich uczelni należących do Konsorcjum.
  6. Muzykalia – w skład kolekcji wchodzą cyfrowe kopie nut.


Inicjatywa powstania PBC jest niezwykle pomocna w nowoczesnym procesie kształcenia i rozwoju środowisk akademickich, mieszkańców województwa podlaskiego oraz pozwala zachować dziedzictwo kulturowe dla przyszłych pokoleń.
Dobór materiałów odbywa się na podstawie oceny merytorycznej przeprowadzanej w poszczególnych Instytucjach z uwzględnieniem prawa autorskiego. Dostęp do niektórych publikacji będzie ograniczony hasłem lub numerem IP. Podlaska Biblioteka Cyfrowa bazuje na oprogramowaniu dLibra powstałym w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji